Roleplay?

Started by Nostrils, June 16, 2011, 01:08:50 PM

previous topic - next topic
Go Down

Nostrils

Ma tot gandeam si ma tot gandesc si o sa ma mai gandesc in continuare la urmatoarea:
Roleplaying games.. dar ce sunt roleplaying games?

Sunt chestiile in care omori goblini si troli si dragoni? chestiile in care aduni puncte sa poti sa primesti alte puncte sa le distribui printre alte puncte? sunt chestiile in care tre sa omori 10 vietati ca sa strangi 3 ochi de vietate ca sa-i dai la schimb pe salariul unui taran pe un an? sunt chestii care te plimba de lesa printr-o poveste? sunt chestii care te lasa sa-ti faci tu povestea?

Vreau sa aud idei/pareri: ce au fost, ce sunt si ce vor fi 'roleplaying games'?

Redrake

Roleplaying games sunt exact ceea ce se traduce din engleza in romana. Jocuri in care joci un rol, in care iti construiesti caracterul in raport de mediul ce te inconjoara.

Red

Un pic cam vaga definitie ta Redrake: asa ar fi roleplaying games mai toate jocurile.
Pentru mine un joc intra la RPG daca iti pune la dispozitie mai multe posibilitati de dezvoltare a caracterului, mai multe "roluri" pe care sa le poti juca, cat mai multe C&C-uri daca se poate.
"The problem of leadership is inevitably: Who will play God?"[br]Muad'Dib

rademu

March 25, 2013, 05:25:33 PM #3 Last Edit: September 23, 2013, 04:21:32 PM by rademu
Oricum, dezvoltarea caracterului este destul de limitate de catre joc, pentru ca nu iti poti construi caracterul exact asa cum iti doresti cu adevarat. Stiu ca am vazut un roleplay zilele trecute pe kindle fire hd 8.9 al unui prieten. Parea foarte tare jocul, dar nu mai tin minte cum se chema. O sa il intreb si o sa va anunt si pe voi, poate va prinde jocul. Stiu ca el avea un caracter de asigurator si isi facea o gramada de bani facand asigurari casco celor din joc.

Nostrils

Imi povestea un tip cum au facut un caracter care avea urmatoarea putere: baga mana in aer, scotea o gaina, o arunca, si dupa aia gaina exploda. Le-a luat ceva timp dar au gasit reguli care reguleaza toate astea (jucau GURPS).

Dar daca iei jocuri cu mai putine sute de pagini de tabele si diagrame si care isi bazeaza charactrer creation pe paragrafe de text ai mut mai multa libertate sa faci ce vrei din personaj.

Go Up